Metabolikus szindróma

A metabolikus szindróma nem egy önálló kórkép, hanem egy speciális anyagcsere állapot. Általában a helytelen életmód és a csökkent fizikai aktivitás miatt gyakran együttesen jelentkező betegségeket tapasztalunk. A metabolikus szindróma összetevő betegségei közé tartozik a magas vérnyomás, az inzulinrezisztencia vagy magas vércukorszint, a derék körül kórosan felszaporodott testzsír, elhízás és a magas koleszterin- vagy trigliceridszint. A metabolikus szindróma kialakulásának megelőzése céljából, de a kezelésében is a legfontosabbak az életmódváltásra vonatkozó javaslatok, melyek betartása a gyógyszeres kezelést is hatékonyabbá teheti.

Megelőzés

A rendszeres fizikai aktivitás a metabolikus szindróma kialakulásának csökkent kockázatával áll összefüggésben (1,2). Alkalmazható az egészségeseknél javasolt fizikai aktivitásra vonatkozó általános globális ajánlás.

A fizikai aktivitás javallata metabolikus szindrómában

Metabolikus szindrómában a fizikai aktivitás kiemelt fontosságú, más életmód-változtatásokkal együtt.

A fizikai aktivitás hatása a metabolikus szindrómára

A fizikai aktivitás azonnali reakcióhoz vezet, a plazma glükózszintjének csökkenésével és a lipidmetabolizmus fokozódásával. A szisztolés vérnyomás is csökken a fizikai aktivitás után.

A rendszeres fizikai aktivitás hatásai

A metabolikus szindróma minden összetevőjét pozitívan befolyásolja a fizikai aktivitás (1. táblázat). Az aerob fizikai aktivitást vizsgáló tanulmányok többségében a testmozgás 45-60 perces volt, közepes vagy erőteljes intenzitású és heti 3-5 alkalommal, 8-52 héten keresztül végezték.

Az aerob fizikai aktivitás volt a leghatékonyabb az összes kockázati feltétel javítására, míg az izomerősítő tevékenység volt a legkevésbé hatékony. A vérnyomás a tevékenység típusától függetlenül érzékeny volt a fizikai aktivitásra.

Lineáris dózis-hatás összefüggés van a metabolikus szindróma kialakulásának kockázata és az elvégzett fizikai aktivitás mennyisége között. A metabolikus szindróma kialakulásának kockázata 10%-kal csökken a fizikai aktivitás minden heti 10 MET órával az inaktivitáshoz képest (RR=0,90, 95% CI 0,86-0,94) (3).

1. táblázat A rendszeres fizikai aktivitás hatásai és bizonyítéka metabolikus szindrómában.

Eredmény

Bizonyíték*

Hivatkozások

A fizikai aktivitás típusa

 

Metabolikus szindróma

++++

(5-7)

Aerob fizikai aktivitás

+++

(5)

Aerob és izomerősítő tevékenység

++

(3,7)

Izomerősítő tevékenység

Szisztolés vérnyomás

+++

(5-7)

Aerob és/vagy izomerősítő tevékenység

Derékbőség

+++

(5-7)

Aerob fizikai aktivitás vagy aerob és izomerősítő tevékenység

Trigliceridek

+++

(5-7)

Aerob fizikai aktivitás

Magas denzitású lipoprotein

+++

(5-7)

Aerob fizikai aktivitás vagy aerob és izomerősítő tevékenység

Éhomi plazma glükózszint

+++

(5-7)

Aerob fizikai aktivitás

*Magas bizonyosságú bizonyíték (++++), közepes bizonyosságú bizonyíték (+++), alacsony bizonyosságú bizonyíték (++), nagyon alacsony bizonyosságú bizonyíték (+).

Javasolt fizikai aktivitás metabolikus szindrómában

A metabolikus szindrómában szenvedő egyéneknek aerob fizikai aktivitás vagy aerob és izomerősítő tevékenység ajánlandó a következő célokból:

  • normalizálja a metabolikus szindrómát alkotó tényezőket (++++)
  • Aerob fizikai aktivitás

Intenzitás

Időtartam perc/hét

Gyakoriság nap/hét

Közepes

legalább 150

3-7

vagy

Erőteljes

legalább 75

3-5

vagy

Közepes és erőteljes intenzitás kombinálva legalább 90 percig hetente (30 perc, 3 nap/hét)

Végezhető: gyaloglás, kocogás, futás, step aerobic, kerékpározás, spinning, aqua-aerobic, úszás, evezés

Izomerősítő tevékenység

Gyakorlatok száma

Ismétlések

Sorozat

Gyakoriság nap/hét

8-10

8-12

1-3

2-3

Az izomerősítéshez használható bármilyen ellenállást adó eszköz, erősítő gép, gumiszalag vagy súlyzó, saját testsúly. Speciális tréningek: kettlebells, plank.

Nyújtás

Formája

Ismétlések

Időtartam sec/gyak

Gyakoriság nap/hét

Statikus

2-4

10-30

2-7

Dinamikus

2-4

 

2-7

Alkalmazható: aktív és/vagy passzív nyújtás, stretching- autostresching, PNF

Egyéb fizikai aktivitások

Relaxációs gyakorlatok, Jóga

           

Közepes intenzitás: 40-59 % VO2R, RPE 4-5. Erőteljes intenzitás: 60-89 % VO2R, RPE 6-7.

VO2R: VO2max -VO2 nyugalmi állapotban.

RPE: Borg RPE-scale® 0-10

8-12 ismétlés = a legnehezebb súly, 8-12-szer teljes mozgástartományban megemelhető.

10-30 sec statikus nyújtás = egy nyújtó gyakorlat során addig kell elmozdítani egy ízületet, amíg a feszülés érzékelése megjelenik, vagy enyhén kellemetlennek érezzük a nyújtást, és ebben a helyzetben megtartjuk 10-30 másodpercig a nyújtandó ízületet

A metabolikus szindrómában javasolt fizikai aktivitás elsősorban az aerob tréningre helyezi a hangsúlyt, de az egészséges élethez szükséges fizikai aktivitásra vonatkozó általános globális ajánlás alapján, javasoljon kiegészítő izomerősítő és nyújtó-lazító tevékenységet is emellé, ha a beteg egészségi állapota megengedi.

Diagnózis-specifikus tanácsok

    • A magasabb dózis az ideális az erős dózis-válasz összefüggés miatt. Túlsúly/elhízás esetén dupla adag aerob fizikai aktivitás alkalmazható, étrend módosítással együtt.
    • Az edzési időszaknak legalább 8 hétig kell tartania a metabolikus szindróma összetevőinek és a szindróma egészének javítása érdekében, de lehetőleg a beteg élete végéig javasolt folytatni.
    • A metabolikus szindrómában és egyidejű szív- és érrendszeri betegséggel vagy annak jeleivel küzdő egyéneket szív- és érrendszeri betegségük miatt optimálisan kell kezelni, mielőtt elkezdenének egy fizikai aktivitási programot.
    • A metabolikus szindrómában szenvedőknek javasolni kell az ülő tevékenység csökkentését.
    • Elhízott személyeknek ütődés-elnyelő cipők ajánlottak.

További specifikus tanácsokért lásd még a hipertóniáról, zsíranyagcsere-zavarokról, túlsúly/elhízásról és a cukorbetegségről szóló fejezeteket.

 

Források és hivatkozások

Eredeti: FYSS-short  Physical Activity in the Prevention and Treatment of Disease A summary of evidence and diagnosis-specific recommendations on physical activity. 2019. december

Lippincott Connect for ACSM's Guidelines for Exercise Testing and Prescription, Eleventh Edition, October 10, 2023

  1. Warburton DE, Charlesworth S, Ivey A, Nettlefold L, Bredin SS. A systematic review of the evidence for Canada's Physical Activity Guidelines for Adults. Int J Behav Nutr Phys Act. 2010 May 11;7:39.
  2. Powell KE, King AC, Buchner DM, Campbell WW, DiPietro L, Erickson KI, et al. The Scientific Foundation for the Physical Activity Guidelines for Americans, 2nd Edition. J Phys Act Health. 2018. Dec 17:1-11. doi: 10.1123/jpah.2018-061
  3. Zhang D, Liu X, Liu Y et al. Leisure-time physical activity and incident metabolic syndrome: a systematic review and dose-response meta-analysis of cohort studies. Metabolism. 2017 Oct;75:36-44.
  4. Lemes IR, Ferreira PH, Linares SN. Resistance training reduces systolic blood pressure in metabolic syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. Br J Sports Med 2016;50:1438–1442.
  5. Ostman C, Smart NA, Morcosi D et al. The effect of exercise training on clinical outcomes in patients with the metabolic syndrome: a systematic review and meta‐analysis. Cardiovasc Diabetol. 2017;16:110
  6. Lemes IR, Turi-Lynch BC, Cavero-Redondo I et.al. Aerobic training reduces blood pressure and waist circumference and increases HDL-c in metabolic syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Journal of the American Society of Hypertension 12(8) (2018) 580–588.
  7. Wewege MA, Thom JM, Rye KA, Parmenter BJ. Aerobic, resistance or combined training: A systematic review and meta-analysis of exercise to reduce cardiovascular risk in adults with metabolic syndrome. Atherosclerosis 274 (2018) 162e171.

 

 

Szerző: Dr. Veres-Balajti Ilona Létrehozás ideje: 2024.09.10 Utolsó módosítás: 2024.09.10